Γ' Κύπελλο ΠΑΟ - Βύρωνας 20/12/2015

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου το Γ' Κύπελλο Χριστουγέννων στα Αεροβόλα Όπλα που διοργάνωσε ο ΠΑΟ στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα.
Έλαβαν μέρος 127 σκοπευτές και σκοπεύτριες όλων των ηλικιών από 19 συλλόγους.
Ο "ΖΕΥΣ" συμμετείχε με 22 σκοπευτές και σκοπεύτριες και είχε μια από τις πολυπληθέστερες ομάδες.

Ο σημερινός αγώνας, ο τελευταίος Α' κατηγορίας για το 2015, έκλεισε την χρονιά με τον καλύτερο τρόπο για τον "ΖΕΥΣ".
Με δυνατές επιδόσεις και ατομικά ρεκόρ, πολλές παρουσίες στο βάθρο, αλλά και πολλές πρώτες παρουσίες σε αγώνα από τα νέα μέλη του συλλόγου μας.

Στο βάθρο ανέβηκαν ο Άλκης Εμενίδης με Χρυσό μετάλλιο και ο Χάρης Τσαχάκης με Χάλκινο μετάλλιο στο Πιστόλι Ανδρων, η Πλουμιστή Ρώσση με Αργυρό μετάλλιο και η Γεωργία Οικονόμου με Χάλκινο μετάλλιο στο Πιστόλι Νεάνίδων, η Μαρούσα Μακράκη με Χρυσό μετάλλιο στο Τουφέκι Νεανίδων, και η έκπληξη του αγώνα η Αφροδίτη Κοσσέ με το Χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Παίδων Β΄ στον πρώτο της αγώνα!

Στην ομαδική κατάταξη, ο "ΖΕΥΣ" κατέκτησε την πρώτη θέση στο Πιστόλι Ανδρων με τους Εμενίδη, Τσαχάκη και Πετρίδη, την τρίτη θέση στο Πιστόλι Γυναικών με τις Κυριακοπούλου, Γρηγοριάδη και Καράμπελα, και την τρίτη θέση στην κατηγορία Παίδων Β' με τους Δελατόλα, Μαστραντώνη και Σεκέρη.

Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του αγώνα είναι το Κύπελλο, που κατακτά ο σύλλογος του οποίου οι αθλητές συλλέγουν τους περισσότερους πόντους που αντιστοιχούν στις 8 πρώτες θέσεις κάθε αγωνίσματος.
Στην κατάταξη του Κύπελλου ο "ΖΕΥΣ" κατέκτησε την τρίτη θέση.

Αναλυτικά:

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών ο Άλκης Εμενίδης κατέκτησε την πρώτη θέση με 573/600 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκορ, και ο Χάρης Τσαχάκης την τρίτη θέση με 566/600. Ακολούθησαν ο Άκης Πετρίδης στην έκτη θέση με 562/600, ο Γιώργος Μακρής στην έβδομη θέση με 561/600, ο Διονύσης Τσουκαλάς στην 12η θέση με 546/600, ο Παναγιώτης Πεπονής στην 14η θέση με 545/600, ο Αντώνης Λεούσης στην 17η θέση με 541/600, και ο Αντώνης Μαστραντώνης στην 42η θέση με 497/600.

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Εφήβων ο Γιώργος Γιαννουδάκος κατέλαβε την ένατη θέση με 441/600, και ακολούθησε ο Παναγιώτης Μπακογιάννης στην 11η θέση με 378/600. Και για τους δύο αθλητές ήταν η πρώτη τους συμμετοχή σε αγώνα.

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Γυναικών η Χρυσάνθη Κυριακοπούλου κατέκτησε την έβδομη θέση με 349/400, και ακολούθησαν η Ελίνα Γρηγοριάδη στην 10η θέση με 345/400, η Πόπη Καράμπελα στην 13η θέση με 344/400, και η Ελένη Βαρδακώστα στην 17η θέση με 316/400 στην πρώτη της συμμετοχή σε αγώνα Α' κατηγορίας.

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Νεανίδων η Πλουμιστή Ρώσση κατέκτησε την δεύτερη θέση με 332/400 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ, και ακολούθησαν η Γεωργία Οικονόμου στην τρίτη θέση με 263/400, και η Μαρούσα Μακράκη στην τέταρτη θέση με 200/400.

Στο Αεροβόλο Τουφέκι Νεανίδων η Μαρούσα Μακράκη κατέκτησε την πρώτη θέση με 391,6/436.

Στην κατηγορία Παίδων Α' η Ειρήνη Μακράκη κατέλαβε την 13η θέση με 344,6/436 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ.

Στην κατηγορία Παίδων Β' η Αφροδίτη Κοσσέ κατέκτησε την πρώτη θέση με 391,8/436 στην πρώτη της συμμετοχή σε αγωνα. Ακολούθησαν ο Πέτρος Δελατόλας στην ένατη θέση με 345,8/436 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ, ο Γιάννης Μαστραντώνης στην 11η θέση με 325,0/436 πετυχαίνοντας επίσης ατομικό ρεκόρ, και ο Αντώνης Σεκέρης στην 13η θέση με 291,6/436 στην πρώτη του συμμετοχή σε αγώνα.