Μάχη της Κρήτης 2016

Πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 28 & 29 Μαΐου οι επετειακοί αγώνες με την επωνυμία "Μάχη της Κρήτης 2016" που διοργάνωσε η ΣΚΟΛΕΚ στο Εθνικό Σκοπευτήριο Χανίων στο Καμπάνι. Διεξήχθησαν όλα τα αγωνίσματα σταθερού στόχου της ISSF και έλαβαν μέρος 136 σκοπευτές και σκοπεύτριες όλων των ηλικιών από 19 συλλόγους από όλη την Ελλάδα αλλά και την Κύπρο.
Η ομάδα του "ΖΕΥΣ" αποτελούταν απο 16 αθλητές και αθλήτριες όλων των ηλικιών και την προπονήτρια του συλλόγου Μαριέλα Ντάικου, και ηταν μια απο τις πολυπληθέστερες ομάδες των αγώνων.

Η συνολική συγκομιδή μεταλλίων για τον "ΖΕΥΣ" έφτασε το ένα Χρυσό, τρία Αργυρά και πέντε Χάλκινα.
Συγκεκριμένα,
η Πλουμιστή Ρώσση κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο στο Πιστόλι Sport Νεανίδων και το Αργυρό στο Αεροβόλο Πιστόλι Νεανίδων,ο Άλκης Εμενίδης το Αργυρό μετάλλιο στο Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών και το Χάλκινο στο Ελεύθερο Πιστόλι Ανδρών, ο Διονύσης Τσουκαλάς το Αργυρό μετάλλιο το Ελεύθερο Πιστόλι Ανδρών, η Γεωργία Οικονόμου το Χάλκινο μετάλλιο στο Αεροβόλο Πιστόλι Νεανίδων και το Χάλκινο στο Πιστόλι Sport Νεανίδων, ο Άκης Πετρίδης το Χάλκινο μετάλλιο στο Πιστόλι Ταχύτητας Ανδρών, και η Μαρούσα Μακράκη το Χάλκινο μετάλλιο στο Τουφέκι Πρηνηδόν Νεανίδων.

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών ο Άλκης Εμενίδης κατέκτησε την δεύτερη θέση με 557/600. Ακολούθησαν ο Χάρης Τσαχάκης στην πέμπτη θέση με 551/600, ο Διονύσης Τσουκαλάς στην όγδοη θέση με 547/600, ο Γιώργος Μακρής στην 10η θέση με 541/600, και ο Άκης Πετρίδης στην 11η θέση με 539/600.

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Γυναικών η Χρυσάνθη Κυριακοπούλου κατέλαβε την πέμπτη θέση με 351/400, και ακολούθησαν η Στέλλα Μπακογιάννη στην έκτη θέση με 350/400, η Ελίνα Γρηγοριάδη στην 10η θέση με 341/600, και η Γιώτα Ψυλλάκη στην 11η θέση με 335/400.

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Νεανίδων η Πλουμιστή Ρώσση κατέκτησε την δεύτερη θέση με 324/400 και η Γεωργία Οικονόμου την τρίτη θέση με 296/400.

Στο Αεροβόλο Τουφέκι Γυναικών η Αναστασία Στακιά κατέλαβε την έκτη θέση με 373,3/436.

Στο Αεροβόλο Τουφέκι Νεανίδων η Μαρούσα Μακράκη κατέλαβε την έκτη θέση με 383,2/436, και ακολούθησαν η Αφροδίτη Κοσσέ στην έβδομη θέση με 369,9/436, και η Πλουμιστή Ρώσση στην ένατη θέση με 320,2/436.

Στην κατηγορία Παίδων Α' ο Δημήτρης Πετρίδης κατέλαβε την όγδοη θέση με 385,0/436.

Στην κατηγορία Παίδων Β' ο Αντώνης Σεκέρης κατέλαβε την έβδομη θέση με 359,7/436.

Στο Ελεύθερο Πιστόλι Ανδρών ο Διονύσης Τσουκαλάς κατέκτησε την δεύτερη θέση με 523/600 και ο Άλκης Εμενίδης την τρίτη θέση με 515/600. Ακολούθησε ο Γιώργος Μακρής στην πέμπτη θέση με 505/600.

Στο Τουφέκι Πρηνηδόν Γυναικών η Αναστασία Στακιά κατέλαβε την όγδοη θέση με 363/600.

Στο Τουφέκι Πρηνηδόν Νεανίδων η Μαρούσα Μακράκη κατέκτησε την τρίτη θέση με 356/600. Ακολούθησε η Αφροδίτη Κοσσέ στην τέταρτη θέση με 334/600.

Στο Πιστόλι Ταχύτητας Ανδρών ο Άκης Πετρίδης κατέκτησε την τρίτη θέση με 510/600. Ακολούθησαν ο Χάρης Τσαχάκης στην τέταρτη θέση με 499/600, και ο Άλκης Εμενίδης την όγδοη θέση με 449/600.

Στο Πιστόλι Sport Γυναικών η Χρυσάνθη Κυριακοπούλου κατέλαβε την τέταρτη θέση με 476/600, και ακολούθησαν η Στέλλα Μπακογιάννη στην πέμπτη θέση με 474/600, η Ελίνα Γρηγοριάδη στην 10η θέση με 411/600, και η Γιώτα Ψυλλάκη στην 12η θέση με 403/600.

Στο Πιστόλι Sport Νεανίδων η Πλουμιστή Ρώσση κατέκτησε την πρώτη θέση με 371/600 και η Γεωργία Οικονόμου την τρίτη θέση με 249/600. Ακολούθησε η Μαρούσα Μακράκη στην τέταρτη θέση με 212/600.

Στο Πιστόλι Standard Ανδρών ο Άκης Πετρίδης κατέλαβε την πέμπτη θέση με 525/600, και ακολούθησαν ο Χάρης Τσαχάκης στην ένατη θέση με 498/600, ο Διονύσης Τσουκαλάς στην 11η θέση με 489/600, ο Γιώργος Μακρής στην 17η θέση με 472/600, και ο Άλκης Εμενίδης στην 22η θέση με 433/600.

Για τα αναλυτικά αποτελέσματα των Αεροβόλων Όπλων πατήστε ΕΔΩ, για τα Πυροβόλα Όπλα 50m ΕΔΩ και για τα Πιστόλια 25m ΕΔΩ