Πανελλήνιοι Αγώνες 2016 - Αεροβόλα Όπλα 09&10/04/2016

Πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 9 & 10 Απριλίου τα αγωνίσματα των Αεροβόλων Όπλων για τους Πανελλήνιους Αγώνες 2016 στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα.
Συμμετείχαν 348 σκοπευτές και σκοπεύτριες όλων των ηλικιών από 36 συλλόγους από όλη την Ελλάδα.
Η Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ είχε την τρίτη πολυπληθέστερη ομάδα, ενώ ως
ένας από τους τέσσερις σύλλογους από όλη την Ελλάδα που είχε πάνω απο τρείς συμμετοχές στο Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών είχε την μεγαλύτερη συμμετοχή στο αγώνισμα με εννέα αθλητές.

Η Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ" εκπροσωπήθηκε στο Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών από τους Χάρη Τσαχάκη, Άλκη Εμενίδη και Άκη Πετρίδη και κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο στην ομαδική κατάταξη.

Διακρίθηκαν επίσης η Γεωργία Οικονόμου και η Μαρούσα Μακράκη καθώς προκρίθηκαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους, Πιστόλι και Τουφέκι Νεανίδων αντίστοιχα.

Εξ' ίσου σημαντική και η πρώτη παρουσία πολλών νέων αθλητών του "ΖΕΥΣ" σε Πανελλήνιους Αγώνες , από όλο το φάσμα των ηλικιών, και με πολλά ατομικά ρεκόρ.
Το βάπτισμα του πυρός πήραν λοιπόν οι Αντρέας Νικολαϊδης (ατομικό ρεκορ), Παναγιώτης Μπακογιάννης (ατομικό ρεκόρ), Στέλλα Μπακογιάννη, Γεωργία Οικονόμου (ατομικό ρεκόρ), Πλουμιστή Ρώσση (ατομικό ρεκόρ), Αναστασία Στακιά (ατομικό ρεκόρ), Αφροδίτη Κοσσέ (πρώτη εμφάνιση ως νεάνιδα), Ειρήνη Μακράκη (ατομικό ρεκόρ), Δημήτρης Τσακλίδης, Γεωργία Παπούλια (ατομικό ρεκόρ) και ο Αντώνης Σέκερης (ατομικό ρεκόρ).

Αναλυτικά:

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών η ομάδα του "ΖΕΥΣ" κατέλαβε την τρίτη θέση με συνολική επίδοση 1680/1800.
Ο Χάρης Τσαχάκης κατέλαβε την έκτη θέση με 562/600, ο Άλκης Εμενίδης την ένατη θέση με 561/600, ο Διονύσης Τσουκαλάς την 12η θέση με 559/600, ο Άκης Πετρίδης την 14η θέση με 557/600, ο Θωμάς Τσιλαλής την 18η θέση με 554/600, ο Παναγιώτης Πεπονής την 23η θέση με 552/600, ο Γιώργος Μακρής την 25η θέση με 551/600, ο Σωτήρης Αλοίμονος την 26η θέση με 551/600 και ο Αντώνης Λεούσης την 56η θέση με 529/600.

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Εφήβων ο Παναγιώτης Μπακογιάννης κατέλαβε την 26η θέση με 428/600 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ.

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Γυναικών η ομάδα του "ΖΕΥΣ" κατέλαβε την όγδοη θέση με συνολική επίδοση 1030/1200.
Η Ελίνα Γρηγοριάδη κατέλαβε την 16η θέση με 354/400, η Στέλλα Μπακογιάννη την 17η θέση με 354/400 και η Χρυσάνθη Κυριακοπούλου την 44η θέση με 322/400.

Στο Αεροβόλο Πιστόλι Νεανίδων η Γεωργία Οικονόμου κατέλαβε την 7η θέση με 336/400 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ, και η Πλουμιστή Ρώσση την 12η θέση με 333/400 πετυχαίνοντας επίσης ατομικό ρεκόρ.

Στο Αεροβόλο Τουφέκι Ανδρών ο Γιώργος Παπασωτηρίου κατέλαβε την 40η θέση με 533,8/654 και ο Αντρέας Νικολαϊδης την 47η θέση με 469,3/654 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ.

Στο Αεροβόλο Τουφέκι Εφήβων ο Χρήστος Μπιτσάνης κατέλαβε την 13η θέση με 555,5/654.

Στο Αεροβόλο Τουφέκι Γυναικών η Αναστασία Στακιά κατέλαβε την 23η θέση με 376,7/436 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ.

Στο Αεροβόλο Τουφέκι Νεανίδων η ομάδα του "ΖΕΥΣ" κατέλαβε την έκτη θέση με συνολική επίδοση 1075,8/1308.
Η Μαρούσα Μακράκη κατέκτησε την έβδομη θέση με 390,7/436, η Αφροδίτη Κοσσέ την 15η θέση με 375,4/436 και η Πλουμιστή Ρώσση την 23η θέση με 309,7/436.

Στην κατηγορία Παίδων Α' η ομάδα του "ΖΕΥΣ" κατέλαβε την πέμπτη θέση με συνολική επίδοση 1177,6/1308.
Η Ειρήνη Μακράκη κατέκτησε την όγδοη θέση με 403,7/436 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ, η Χριστίνα Κωνταντίνου την 14η θέση με 395,1/436 επίσης με ατομικό ρεκόρ, ο Δημήτρης Πετρίδης την 16η θέση με 394,2/436 επίσης με ατομικό ρεκόρ, και ο Δημήτρης Τσακλίδης την 21η θέση με 379,5/436.

Στην κατηγορία Παίδων Β' η ομάδα του "ΖΕΥΣ" κατέλαβε την όγδοη θέση με συνολική επίδοση 983,6/1308.
Η Γεωργία Παπούλια κατέλαβε την 15η θέση με 361,8/436 πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ, ο Αντώνης Σέκερης την 27η θέση με 334,5/436 επίσης με ατομικό ρεκόρκαι ο Δημήτρης Ρώσσης την 32η θέση με 287,3/436.

Για τα αναλυτικά αποτελέσματα των Πιστολιών πατήστε ΕΔΩ, για τα Τουφέκια πατήστε ΕΔΩ, και για την κατηγορία Παίδων Α & Β ΕΔΩ